Vind blogstukjes van mij op onderwerp:

Elke zondag een persoonlijk weekoverzicht, elke dinsdag wat goed nieuws met een paar katten, elke woensdag een overweging en elke vrijdag een verhaaltje.

Mijn verhalenbundels zijn te koop via Bol.com én via Lulu.com!

Als u mijn stukjes de moeite waard vindt, kunt u een blogdonatie
verrichten. Elke bijdrage is welkom!

zondag, april 19, 2026

De week voorbij

Stel, je wilt graag een knalpaars mutsje dragen. Maar je doet het niet. Uit angst voor wat mensen ervan zullen zeggen. 

Stel dat wij allemaal zouden stoppen met bang zijn om 'raar' aangekeken te worden? Zou de wereld er leuker van worden als niet verreweg de meeste mensen zich zouden gedragen of kleden zoals de mode van de dag dat voorschrijft?

Mensen die zich kleden volgens 'de norm' van 30, 40 of 50 jaar geleden worden vreemd aangekeken. Maar waarom eigenlijk? Omdat zij zich niet volgens de huidige normen gedragen?

Natuurlijk gedraagt u zich niet naar de norm van de dag maar hoe dan wel, als ik vragen mag? Of is uw 'eigen' smaak gewoon stomtoevallig identiek aan wat u op televisie en op straat ziet?

==========================
In Facebook zijn niet alle plaatjes te zien (of te horen) en links in mijn artikelen niet aan te klikken. Klik daarom op de oorspronkelijke link. http://terrebel.blogspot.nl/ Veel leesplezier! O ja, fans kunnen mijn Fan pagina leuk vinden. https://www.facebook.com/TerrebelAuthortainer

Over links gesproken: ja, dat ben ik maar voor verdieping staat er ook een aantal in mijn stukjes. Heb daar wat moeite voor genomen dus stel het op prijs als u de moeite neemt er op te klikken om de betreffende artikelen, onderzoeken en filmpjes te bekijken.

Heeft u na het lezen van dit blogstuk iets geleerd, wat gelachen of heeft het u aan het denken gezet, overweegt u dan een donatie voor de tijd en moeite die ik er in steek.

Meer lezen? Mijn boeken
============================
Maandag vond ik het nog steeds moeilijk om plezier te hebben. Terwijl ik nog niet zo lang geleden de eigenschap bezat om te glimlachen om kleine dingen in het leven: een onverwacht berichtje van een dierbare, het zien van een ontluikende bloem of spelende kinderen, de glimlach van een buurvrouw...

Dan kun je de hele dag in huis blijven kniezen en hopen dat de positiviteit vanzelf terugkeert of bewust dingen gaan doen waarvan je vermoed dat die weer wat energie en misschien zelfs inspiratie en motivatie brengen.

Zoals met een vriend in Breukelen entertainmentacts bedenken en uitwerken. 

Het is niet dat het geen fijne middag werd en er niet werd gelachen maar ooit kwam ik na zo'n middag bruisend van de energie en ideeën thuis en ging dan direct aan de slag. Met informatie verzamelen, contact leggen met mensen en organisaties om de ideeën vorm te geven, enzovoorts, et cetera.

Maar nu niet. Nu was ik vooral moe. Eten moet je toch en deed ik bij en met een buurvrouw. "Ik werd weer wakker met de gedachte: "Hoe kom ik in hemelsnaam deze dag door?", deed ik mijn beklag bij de oudere dame die een jaar eerder haar man en haar kat mocht begraven. "Welkom in mijn wereld", antwoordde zij droog. 

Terwijl ik een beetje jaloers was op de Breukelse vriend die voortdurend nieuwe projecten begint om inkomen te vergaren omdat ook hij 'te senior' is voor het bedrijfsleven, was ik iets minder jaloers op de buurvrouw: Hoe breng je het op om verder te gaan wanneer je denkt dat je niets meer hebt om voor te leven?

Was te moe om naar mijn vrijmetselaarsloge te gaan deze avond. Na een paar kleine huishoudelijke klusjes ging ik half tien naar bed. Met een meditatie wist ik de onrust in mijn hoofd te bestrijden en zal iets na tienen in slaap zijn gevallen.

Dinsdag was niet op magische wijze mijn energie op het oude niveau. Enigszins teleurstellend. In elk geval had ik niet van die duistere gedachten als mijn bejaarde buurvrouw en - zo blijkt uit onderzoek - steeds meer jongeren. Een les Indonesisch en de dagelijkse Connection puzzel hielpen als mentale fitness
en voorkwamen dat ik te lang op bed zou blijven liggen. Een fout die ik al eens eerder maakte en niet goed beviel, hoewel logisch als je geen verplichtingen hebt en je je mentaal niet wel voelt. 

Zeker mentaal niet fit is de 47ste president van de Verenigde Staten van Amerika. De man is zó ver heen dat zelfs oud getrouwen als de Italiaanse premier Giorgia Meloni Trump's gedrag 'onacceptabel' noemt. Ook leden van Trump's 'inner circle' vragen zich inmiddels hardop af of de man nog wel geschikt is voor het uitoefenen van zijn functie en het 25ste Amendement niet in werking zou moeten treden. Al betekent het dat vice-president JD Vance het voorvoegsel 'vice' kwijtraakt. Nog maar de vraag of hij meer succes zou hebben. Immers: Vance bezocht een Paus die kort erna overleed, Vance onderhandelde namens de VS met Iran en die besprekingen verliepen rampzalig, Vance sprak het Hongaarse volk toe om Orbán aan de verkiezingsoverwinning te brengen en vervolgens leed Orbán's Fidesz partij de grootste nederlaag tot dan toe. 

Zelf katholiek zijnde vindt Meloni het terecht dat de Paus oproept tot vrede terwijl haar vroegere held in opdracht van 'Bibi' 68 miljard dollar besteedde aan het bombarderen van Iran. Zonder te kunnen uitleggen waarom. 
"Ja, maar Iran zou misschien ooit kernwapens hebben dus werd terecht preventief gebombardeerd!" Waarom bombardeert de Epstein Coalitie dan Noord-Korea niet? Als "Ze hebben misschien kernwapens!" inderdaad dè reden is dat de VS Iran aanviel, mag Israël wel uitkijken. Israël is een  van de weinige landen (naast India, Pakistan en Zuid-Soedan) die het Non-Proliferatiepact niet tekende en bezit waarschijnlijk 90 kernkoppen. 

Een handvol ontploffende kernwapens is voldoende om een einde te maken aan 'the world as we know it'. Je denkt misschien veilig te zijn in Nederland of België als de lucht boven Washington, Teheran of Moskou wordt versierd met zo'n mooie, grote paddestoelenwolk, maar niets is minder waar: er zal zó veel troep in de atmosfeer belanden dat een paar jaar lang zonlicht wordt geblokkeerd; de gemiddelde temperatuur wereldwijd zal fors dalen, oogsten mislukken en binnen drie jaar zijn 5 van de 8 miljard aardbewoners omgekomen van de honger. 

Als de VS hem aanvalt, kan Netanyahu zelfs met de helende krachten van Jezus Trump niet meer beter worden gemaakt. Na het losbarsten van felle kritiek op het delen op sociale media van een plaatje waarin Trump A.I. hem als Jezus liet afbeelden, haalde de gastheer van het Nederlands koninklijk paar het offline en verklaarde: "Ik dacht dat het een foto van mijzelf als een soort dokter van het Rode Kruis was." 
Als Rode Kruisartsen, gehuld in kleding die 2000 jaar geleden de mode was in de Levant, zieken  - die verdacht veel op Epstein lijken - genezen met handoplegging terwijl zij een mysterieuze gloed uitstralen en omringd worden door engelen, heeft Trump misschien een punt. Er valt niet te ontsnappen aan de conclusie: de Witte Huisbewoner lijdt aan een Messiascomplex. Zo vierde hij de succesvolle Artemis II missie met het plaatsen van een A.I. plaatje van de Maan met daarop een Trump hotel. 
Zijn Nederlandse gasten (Koning Willem-Alexander en Koningin Máxima) deze week logeerden niet in een hotel maar in het Witte Huis terwijl eerder op de avond premier Jetten tijdens een officieel diner aldaar zijn zorgen had mogen uiten. Heel attent. 

Dat vond ik de weergoden ook, deze dag. Het was prachtig weer tijdens een rondje wandelen waarbij ik een weggeefkast vulde met wat spullen waar ik afstand van had genomen. 
Die avond vervoegde ik mij bij een vriend die mij had uitgenodigd voor het avondeten. Fijn. Dan hoefde ik daar niet over na te denken èn niet te hoeven koken. Met het bord op schoot keken wij samen televisie en zagen een item over een vriendelijke jongeman. "Dat is een heel goede voetballer", zei mijn maat. De jonge speler bleek net te zijn verkocht. Wat mij deed denken aan de tijd van de gladiatoren in het oude Rome: "Wil jij mijn vechter, dan kost je dat 1000 sestertiën."

Ook de oude Romeinen dachten wellicht dat hun Grote Rijk voor eeuwig zou zijn. Maar niets is voor eeuwig, natuurlijk. Kijk maar naar deze animatie van de kaart van Europa door de eeuwen heen: vanaf 400 VChr. zijn honderden landen en rijken opgekomen en verdwenen, grenzen verlegd, ontstaan en verdwenen. 


Mensen blijven vasthouden aan het idee dat alles dat zij kennen voor altijd hetzelfde zal blijven.

Woensdag was voor mij weer een dag als alle andere dagen. Bijna saai. 

Alsof ik niet vooruit kom. Hoewel ik ook deze dag toch weer dingen gedaan heb. Mijn bureau schoongemaakt, een tafel verplaatst in verband met de herinrichting van mijn woning, gezwabberd, afspraken gemaakt met vrienden, een toekomstig blogstuk geschreven, op sociale media een islamofoob van repliek gediend 
en een beetje lopen ontspullen. Opvliegend stof in huis deed mij een rondje wandelen.
Ook deze dag verbaasde ik mij over de wereld. Een wereld waarin iemand als Gregg Phillips een leidinggevende positie kan hebben binnen rampenbestrijdingsdienst FEMA, verbonden aan het Ministerie van Binnenlandse Veiligheid. Philips verklaarde meermaals dat hij letterlijk gesprekken heeft gevoerd met God en de Duivel, dat zijn dode ex-vriendin voorkwam dat hij een auto-ongeluk kreeg en dat hij geteleporteerd werd naar een filiaal van fastfoodketen Waffle House. Het verbaast niet dat hij niet gelooft dat vaccinaties mensen kunnen helpen en dat hij graag domrechtse onzin verspreidt, zoals nepberichten over massale stemfraude door de Democraten. Ook Gregg Phillips kan niet verklaren waarom ondanks massale fraude door de Democraten de Republikeinse presidentskandidaat de verkiezingen won.

Zoals normale mensen niet kunnen verklaren hoe zulke domme mensen als Gregg Phillips kunnen bestaan. Laat staan dat zij hoge regeringsposities kunnen verwerven. 

Alsof mensen in hoge (regerings)posities boven de (internationale) wet staan. Krijg het maar eens voor elkaar: uit pure hebzucht en machtswellust drie landen tegelijk aanvallen maar doodleuk beweren dat één van de aangevallen landen de agressor is. En gelooft worden.
Benjamin Netanyahu kan dat. Ook wordt het veelal geaccepteerd dat een blaadje als De Telegraaf straffeloos onzin kan blijven drukken. Zoals: "Donald Trump is een goede onderhandelaar".
Niet voor niets was De Telegraaf het lijfblad van de Nederlandse nazi's. Toen en nu. Opvallend veel mensen die De Telegraaf - hèt grootste voorbeeld van 'MSM' in Nederland - staan achter politieke partijen als Forum voor Democratie, een partij die zwaar steunt op 'de elite', zeer rijke mensen die graag nog rijker worden en daartoe 'het volk' manipuleren. Zo heeft Forum voor Democratie veel te danken aan Peter PootJort Kelder en bijvoorbeeld zionist Bart Schut.
Persoonlijk heb ik veel te danken aan de buurvrouw bij wie ik deze avond kwam eten.
Ruim twintig jaar zijn wij bevriend en weten wij dat wij altijd - met wat dan ook - bij elkaar terecht kunnen. Voor morele en fysieke steun, een kopje thee en een bemoedigend woord. Wij keken samen naar het journaal en spraken onze zorgen uit over de staat van de wereld maar ook die van onze privésituaties.

Donderdag was er nog niet veel veranderd in mijn privésituatie; mijn leven bleek nog steeds een stuk rustiger dan ik na decennia van hectiek gewend was. Behoorlijk wennen dat het niet alleen in mijn leven maar ook in mijn hoofd rustiger is dan ooit. Zo had ik bij het wakker worden slechts een drietal 'gedachtentreinen' lopen en maar één liedje in mijn hoofd: Are Friends Electric? van Tubeway Army.

De naam van de band vormde een band met het nieuws dat mij deze morgen opviel: voor het eerst werd een slag in een oorlog gewonnen zonder dat soldatenlevens op het spel stonden. Met uitsluitend drones en gevechtsrobots wist Oekraïne een Russische legerpositie uit te schakelen. Dit keer werden de gevechtstoestellen door mensen van afstand bestuurd maar de eerste zelfstandige wapens bestaan al. 

Met behulp van door ingebouwde camera's doorgezonden beelden wordt via een laptop oorlogstuig aangestuurd door daartoe getrainde soldaten. Al dan niet met een VR-bril op, variaties op de bekende Oculus Rift, kunnen soldaten tegenwoordig vanaf veilige afstand vijandelijke doelen bestoken. 

Naar verluidt was het Oekraïne gelukt om - in navolging van Israël met haar pieper-actie - de VR-brillen van hun Russische tegenhangers van afstand te laten ontploffen. Een manier van oorlogvoeren die tien jaar geleden nog science fiction was is werkelijkheid. 

Een waarschijnlijke volgende stap is volledig zelfstandig opererende vliegtuigen als jagers en bommenwerpers. Palmer Lucky (uitvinder van de populairste VR-bril tot heden) is er mee bezig "Want aan oorlog kun je meer geld verdienen dan aan videogames". 

Een angst voor wie weet hoe het met de mensheid afloopt in film-series als Terminator is al realiteit: China ontwikkelde een met A.I. uitgeruste drone die volledig zelfstandig doelen niet alleen herkent maar ook met explosieven kan opblazen. De drone van minder dan een kilo kan worden afgeschoten vanuit een 35mm granaatwerper waarmee het bereik flink wordt vergroot. 

Wat zou er mis kunnen gaan als empathieloze, vliegende bommen zelf menselijke doelen uitkiezen en bepalen of en hoe die uitgeschakeld moeten worden? 

Nu A.I. de mensheid nog even laat leven voordat het ons uitroeit (klik. Verontrustend) met bijvoorbeeld biochemische wapens, genoot ik met een vriend samen van een kopje koffie op zijn balkon. 
Met de lentezon op ons gezicht bespraken wij het leven in het algemeen en ons leven in het bijzonder. Bijzonder vind ik ook dat hij de moeder van mijn dochters al kende voordat ik haar kende; zij was namelijk de kleuterleidster van zijn zoon. Die is ongeveer even oud als de mijne en ook dat schept een band. 

Heeft u veel vriendschappen van meer dan twintig jaar oud?

Een Broeder uit mijn Vrijmetselaarsloge werd 88 jaar oud en deze dag werd ik verwittigd van zijn overlijden. Wanneer een bekende overlijdt komt dat iets harder aan dan wanneer een onbekende in bijvoorbeeld Saoedie-Arabië overlijdt, waar onder de huidige heerser ruim 2000 mensen zijn geëxcecuteerd wegens (vermeende) drugshandel of regeringskritiek. Ook de honderdduizenden doden en miljoenen ontheemden in Soedan zijn veelal anoniem. Terwijl zowel het regeringsleger alsook het RSF hun soldaten ongestraft burgers laten verkrachten en vermoorden, weigeren andere landen in te grijpen in de situatie in Soedan. Puur omwille van handelsbelangen: goud en Arabische gom zijn meer waard dan mensenlevens.

Zo stellen de levens van vrouwen niets voor voor de 62 miljoen (...) bezoekers van een paar kanalen op sociale media platform Telegram waarop mannen tips uitwisselen over het drogeren en verkrachten van hun vrouwelijke partners en hoe daarmee weg te komen. Alleen al in februari 2026. Het schrikbarende nieuws over het bestaan van deze 'R4pe academy' kwam onlangs naar buiten. 

Met tientallen miljoenen mannen die het normaal vinden om vrouwen te verkrachten, is het niet verwonderlijk dat veel vrouwen geen enkele man meer vertrouwen.

Radicaal rechts vertrouwde op Victor Orbán als Europees boegbeeld van de internationale beweging. De oud-premier van Hongarije financieerde radicaal rechtse denktanks en media. Met zijn vertrek mist Trump zijn 'springplank' in Europa en moet hij meer vertrouwen leggen in medewerkers als zijn Minister van Oorlog, Pete Hegseth. Die in een gebedsdienst dacht de Bijbel te citeren maar het betreffende 'bijbelvers' kwam uit de film Pulp Fiction. Het incident bewees andermaal dat christen nationalisten hun geliefde Bijbel niet goed kennen. Mogelijk had de bekende fan van de oude kruistochten zijn gebedsdienst laten schrijven door A.I. en citeerde Hegseth daarom het verzonnen bijbelvers 'csar 25:17'. Interessant weetje: als christen nationalisten moeten kiezen tussen christendom en nationalisme, kiezen zij voor nationalisme.

De Hongaren kozen in meerderheid tegen nationalisme en voor Europese samenwerking. Er is dus een klein beetje hoop dat een Derde Wereldwoorlog voorlopig niet zal uitbreken. Al zou de Derde Wereldoorlog uitbreken (In Israël speelt de gedachte om een neutronenbom op Iran te werpen), dan hoeven wij gelukkig niet lang te lijden; een wereldwijde oorlog met atoomwapens duurt hooguit enkele minuten. 

De serie Fallout is gebasseerd op een computerspel en geeft een visie op hoe het leven er uit kan zien na een wereldwijde atoomoorlog. Deze avond keek ik een aflevering uit het tweede seizoen en tijdens het kijken belde een buurvrouw om wie ik mij wat zorgen maakte: "Het gaat nog, hoor." Fijn.

Vrijdag werd ik - zoals vaker - rond acht uur gewekt door gemeentelijke schoonmakers. Soms is het een veegwagen, dan weer worden de vuilcontainers op de hoek geleegd. Iets eerder ben ik dan al langzaam wakker geworden. Door het geluid van fietskettingen die worden losgemaakt voordat een buurtgenoot het ijzeren paard gebruikt om naar school of werk te gaan, dichtslaande deuren van portiekwoningen en automobielen en wat dies meer zij. Dit keer miste ik het geluid van een cirkelzaag die al een paar weken doordrong in de woningen van twee huizenblokken. Wellicht is men klaar met het verbouwen van een oude huurwoning tot een fraai opgeknapte koopwoning.

Even liggen bedenken of ik nog droomde, gedachten rustig laten komen en weer gaan en ontdekken of ik ook deze week in de top tien van de DuoLingo 'competitie' kan blijven en een virtuele medaille kan winnen. 
Ik weet het, ook het algoritme van DuoLingo is A.I. die ons met 'gamefication' tevreden houdt en voorkomt dat wij tijd besteden aan zelfstandig nadenken. Maar het is gewoon fijn om af en toe een gevoel van voldoening te ervaren. Met het oplossen van een puzzel, bijvoorbeeld.
Maar ook met het kunnen uitroepen van 'zie je wel!' als iemand niet luistert en deels door eigen schuld op de snufferd gaat. Dat ervoer Caitlyn Jenner, de vroegere Olympisch atleet Bruce Jenner. De anti-transwetgeving van haar Grote Leider Trump blijkt ook te gelden voor transgenders die hem steunen. Goh, wat een verrassing!
Ook geen verrassing was dat Iran als straf voor het ongeprovoceerd gebombardeerd worden de Straat van Hormuz zou afsluiten. Met als gevolg dat - volgens de International Energy Agency - Europa eind mei 2026 de huidige voorraad kerosine zal hebben verbruikt. Zonder dat er zicht is op aanvulling ervan op korte termijn. Dezelfde organisatie waarschuwt ook al een tijdje voor de energieslurpende datacentra van A.I. Maar ja, waarom zou je luisteren naar wetenschappers? Het is niet zo dat vrijwel elke rampenfilm begint met een overheid die weigert te luisteren naar wetenschappers. Toch?

Wat maakt het uit dat de Atlantische oceaanstroming 'Amoc' (geweldig acroniem!) sneller instort dan verwacht en in West-Europa binnen enkele decennia voor tienduizenden doden zal zorgen door hetere zomers en koudere winters? Als je de prijs van eieren maar kunt verlagen door mannen in jurken te verbieden schoolkinderen voor te lezen. Klagen dat je favoriete serie geen nieuw seizoen zal kennen is blijkbaar belangrijker dan voorkomen dat de Keizerspinguin wordt behoed voor uitroeiing. Waarom energie besteden aan het scheppen van een betere wereld voor volgende generaties als je ook kunt roepen dat iedereen die tegen genocide is een antisemiet is? 

Protesteren tegen Apartheid heeft wel zin als je wilt dat volgende generaties een enigszins fijn leven hebben. Christenen en Druzen mogen van Israël in hun eigen land blijven, (sjiitische) moslims die al generaties lang in Zuid-Libanon wonen moeten dood of verkassen. Ook in Palestina is sprake van 'omvolking': de oorspronkelijke bevolking van de Levant wordt vervangen door immigranten met een ander geloof en andere huidskleur. Vreemd genoeg staan wappies daarom te juichen. 
Juichen deed ik niet maar hardop lachen wel toen ik las dat het miljarden euro's kostende Nederlandse anti-spionageapparaat in de luren was gelegd door een journalist die minder dan een tientje uitgaf aan een methode om te ontdekken wat de supergeheime vaarroute was van Neêrlands trots, het fregat Zr. MS. Evertsen. De journalist stuurde via militaire post een bagagetracker naar het schip. Waarvan de 'ultrageheime missie' werd blootgelegd met een gadget van 5 euro, een envelop en twee postzegels. 

Het schip zal de VS helpen om de Straat van Hormuz open te breken. Oké, het boordkanon doet het niet maar dat het formidabele Nederland een bootje stuurt zal Iran voldoende doen schrikken om in allerijl de blokkade op te heffen, toch? Neuh. De dagen dat Nederland een geduchte zeemacht was zijn al een paar eeuwen voorbij. Alleen lijkt het besef nog niet te zijn ingedaald.

Ik besefte dat het heerlijk weer was voor een wandeling 
en liep een half uur naar een winkel voor een nieuwe koekenpan. Na twintig jaar trouwe dienst mocht de oude koekenpan het veld ruimen voor eentje die geen schilfertjes anti-aanbaklaag in mijn gebakken eitjes verstopt. "Ja, maar die had je toch ook online kunnen bestellen?" Klopt. Maar de straten worden erg ongezellig zonder winkels en bovendien heb je een aankoop al binnen een half uur in handen als je die in een fysieke winkel haalt in plaats van pas de volgende dag bij online aanschaf.

Terwijl de wereld wordt verwoest door tirannen (niet mijn woorden maar die van de Paus), besefte ik hoeveel mazzel ik heb om in alle comfort de avond door te brengen op de bank, kijkend naar een aflevering van een favoriete serie. 

Zaterdag had ik nog voor elf uur met twee vrienden gebeld en met drie berichten uitgewisseld. Natuurlijk ook wat woorden Indonesisch geleerd en de dagelijkse Connection puzzel van de New York Times opgelost. Zij het met wat moeite.
Was zoals gebruikelijk wakker geworden met één hand in 'dinosaurus-handje' modus: pols gebogen en de hand tegen het lichaam aan gekruld. Pas sinds kort weet ik dat dat vaker voorkomt bij mensen die zijn gediagnosticeerd met ADHD. Apart.
 
Na het douchen besloot ik de badkamer schoon te maken waarbij ook het douchegordijn niet werd vergeten. Maakt u vaak het douchegordijn schoon?

Nu mijn agenda minder vol zit en ook mijn hoofd wat leger is, besteed ik wat meer tijd aan het huishouden. Minder verslaafd zijn aan sociale media helpt ook. Al mis ik de dopamineshots als tientallen mensen op het hartje onder een bericht van mij klikten. Deed soms wel twee uren op een dag aan rondhangen op sociale media (en reageren) en regelmatig had ik tegelijkertijd een tiental verschillende gesprekken met een twintigtal verschillende mensen. Sinds kort houd ik het bij een handvol berichten per dag.

Het is prima om het een tijdje wat rustiger aan te doen en om te wennen aan stilte, alleen zijn en wat minder gestimuleerd te worden.
Toch was het heel fijn om deze dag een paar uren door te brengen met mijn zoon. Samen lunchen, samen gordijnrails kopen voor mijn nieuwe gordijnen 
en fijne gesprekken te voeren. Tot mijn vreugde beschikt mijn zoon over een ruime algemene kennis en omdat hij mij kent kan hij mijn gedachtensprongen volgen. "Het is even wennen, al die ruimte in huis!" sprak hij zijn verwondering uit bij binnenkomst in zijn ouderlijke woning. Blijkbaar valt het op dat ik tegenwoordig wat meer in huis doe dan ik in jaren gedaan heb; decennia van accumulatie eisten hun tol en door mijn woning laveren was lastig. Wellicht draagt het leger worden van mijn appartement bij aan het leger worden van mijn hoofd. Al moet er nog veel gebeuren. Zowel fysiek alsook mentaal.

Dat ik wat meer tijd neem voor mijzelf wil niet zeggen dat ik niet aan anderen denk. Ik maak mij zorgen om vrienden met wie het niet zo goed gaat en blijf mij afvragen wat mensen bezielt die anderen vermoorden. Zoals de 14-jarige jongen die op een middelbare school in Turkije 8 leerlingen en een leraar doodschoot. Een dag na een schietpartij op een andere school in Turkije. De dag dat ik dit schrijf werd in Kiyv een man door de politie doodgeschoten nadat hij zes willekeurige mensen op straat had doodgeschoten. Een onbegrijpelijke daad. Helemaal moeilijk te begrijpen vind ik mensen die moordpartijen goedkeuren, om wat voor reden dan ook. Alsof er goede redenen zijn voor moord. Vinden die moorden plaats op Palestijnen en uit je daar je afschuw over, dan ben je tegenwoordig 'antisemiet!' Wie zich uitspreekt tegen fascisme wordt 'fascist!' genoemd.

Ik begrijp daar niets van. 

Op een ander niveau vind ik het onbegrijpelijk dat mensen €3.500 neertellen voor een kaartje voor de finalewedstrijd voor het aanstaande WK voetbal in de VS. Zonder te weten welke teams in die finale staan. De Amerikaanse economie lijdt enorm onder de fratsen van Trump dus zal blij zijn met de voetbalfans. Die mogen ook nog eens €127 betalen voor een treinkaartje naar het voetbalstadion in New Jersey vanuit Manhattan. Een rit van een kwartier. Die normaliter €11 kost.

Ieder z'n liefhebberij natuurlijk en als ik veel geld had zou ik het wellicht ook voor anderen onbegrijpelijke uitgaven doen. Sowieso zijn wij natuurlijk rijk in Nederland, één van de meest welvarende landen ter wereld. Toch mogen wij klagen over stijgende kosten van levensonderhoud en met name die van energie. 

Mijn energie was op dus het laatste stukje dag vlijde ik mij op de bank en keek een aflevering van Fallout voor ik naar bed ging, hopend de volgende dag een beetje van mijn vroegere energie te hervinden.

Zondag poogde ik weer mijn lusteloosheid aan te pakken. Dus ik bleef niet lang in bed liggen, maar deed vrijwel direct na het wakker worden mijn mentale en fysieke oefeningen en ging op de ochtenkoffie bij een vriend. Het was prachtig weer voor de wandeling
waarbij ik onderweg drie bekenden tegenkwam. Normaliter vervult mij dat van enthousiasme en praat ik honderduit maar dit keer hoorde ik mijzelf zeggen "Goed hoor, met jou?" Tikje tam. Ook bij de vriend was ik wat stilletjes terwijl ik een stuk vlaai verorberde bij de koffie en samen met hem keek naar een interview met Zelensky. Het was bijna meditatief om hem geëmotioneerd te horen praten over hoe zijn bevolking lijdt onder de Russische aanvallen maar ook bijna trots hoorde vertellen dat zijn leger maandelijks 30.000 tot 35.000 vijandelijke soldaten uitschakelt. Voor 93% worden Russische soldaten uitgeschakeld (gedood of verwond) door Oekraïense drones. Deze Oekraïense manier van oorlogvoeren is zó succesvol dat andere landen Oekraïense expertise inkopen in ruil voor bijvoorbeeld traditioneler afweergeschut. Elke drie tot zes maanden staat er een nieuwe generaties drones klaar om Rusland ervan te weerhouden Oekraïne weer deel te maken van het vroegere grote Rusland. 

Oekraïne is zó effectief in het uitschakelen van Russische soldaten dat die massaal hun commandanten goed geld betalen om alsjeblieft niet dienst te hoeven doen aan het front. 

De VS kan wat leren van de troepen van Zelensky. Die van de VS worden geleid door alcoholisten als Pete Hegseth van Defensie en Kash Patel van de FBI. Die laatste blijkt vaak onbereikbaar voor de mensen die hij behoort leiding te geven. Volgens een onderzoeksjournaliste van The Atlantic omdat hij dan weer eens zijn roes ligt uit te slapen.

Het heeft er schijn van dat de VS van Trump denkt dat de reputatie van dat land voldoende is om een geduchte wereldmacht te blijven. Maar een reputatie staat of valt met actie. Zeggen dat je geweldig bent is niet voldoende.

Intussen lijdt de Amerikaanse economie (en dus de burgerbevolking) onder de onbezonnen acties van de regering. Zoals Trump's geliefde collega Javier Milei van Argentinië door zijn totale gebrek aan economisch inzicht zijn burgers tot de bedelstaf veroordeelt. Ik citeerBijna de helft van de bevolking moet spaargeld opnemen, bezittingen verkopen of geld lenen om basisbehoeften te dekken.

Met mijn basisbehoeften zit het wel goed. Één ervan is menselijk contact. Een afspraak deze middag ging niet door maar ik mocht een pot koffie zetten voor een buurvrouw en haar vriend. Omdat ook koffie geen wondermiddel is tegen lusteloosheid, liep ik nog maar eens een rondje door de buurt want in beweging blijven is een probaat middel tegen de klachten die lijken op die van een depressie.

Een depressie in het weer zag ik aankomen 
dus nog voor er regendruppels vielen zat ik weer thuis. Koken, eten, afwassen, beetje schrijven, een paar huishoudelijke taken en proberen tevreden te zijn met de rest van de avond op de bank zitten met een boek en na het lezen van een paar hoofdstukken een aflevering van Fallout, de serie die zich afspeelt nadat atoomwapens de wereldbevolking hebben gedecimeerd terwijl de veroorzakers veel geld verdienden aan het verkopen van plekken in atoomschuilkelders. Geld waar zij niets aan hebben, want in de Brave New World zijn flessedoppen het ruilmiddel van keuze tussen overlevende gemeenschappen waarin mensen langzaam en pijnlijk sterven aan stralingsziekte en...oké, misschien kan ik beter een andere serie volgen om mijn sombere buien te bestrijden. 

Nieuws lezen over hoe fascistische bedrijven als Palantir steeds meer mondiale macht krijgen, gesteund door regimes zoals die van Israël die glashard liegen wanneer zij beweren dat christenen en hun symbolen en tradities veilig zijn voor zionistische expansiedrift, helpt daar niet bij. 

Maar ik vind het erg moeilijk om weg te kijken van ellende zoals in bijvoorbeeld Soedan.
'Probeer gewoon te genieten van het feit dat je in zo'n welvarend land als Nederland woont!' is makkelijker gezegd dan gedaan en ik weet niet of ik jaloers ben op de mensen die dat makkelijk kunnen. Word er eerlijk gezegd een tikkeltje somber van.

Wat doet u zoal om een somber gevoel te bestrijden?

Crossroads van Calvin Russell is de muziek van deze week:
Deze week staan wij stil bij het overlijden van Moya Brennan en Nathalie Baye